לשירותכם:
072-3901305
לקבלת ייעוץ משפטי, השאירו פרטים
לכל שאלה חייגו:
072-3901305

פיצויים לעובדים בפירוק חברה ופשיטת רגל

לא מעט עובדים עשויים למצוא עצמם במצבים לא נעימים ומתסכלים הקשורים למקום עבודתם. מצבים אלו יכולים להיות כאשר החברה מכריזה על פירוקה או על פשיטת רגל. העובדים שהשקיעו את זמנם ומרצם במשך שנים אצל המעסיק, כעת נותרים עם מכתב פיטורים וללא עבודה ובעיקר עם תחושה כבדה של ייאוש ותסכול. יתרה מזאת, הזכויות של העובדים נפגעות משמעותית.

זכויות אלו כוללות פדיון חופשה, דמי הבראה, פיצויי פיטורים וכו'. יותר מכך, גם אם העובד יבחר לתבוע את המעסיק בבית המשפט, הרי שהסיכוי שיקבל את הזכויות המגיעות לו, הוא די נמוך. מה שכן, יש גם נימה של אופטימיות בכל הקשור לסוגיית זכויות עובדים בפירוק חברה והיא שמגיעים לעובדים חלק מהכספים וכל זאת באמצעות פנייה למוסד לביטוח לאומי.

עובד שפוטר בעקבות פירוק חברה

שאלות נפוצות לגבי קבלת זכויות מביטוח לאומי לאחר פירוק חברה או פשיטת רגל של המעסיק

מתי אפשר לפנות לביטוח הלאומי כדי לקבל את הזכויות?

ניתן לפנות כאשר ניתן צו פשיטת רגל או צו פירוק על ידי בית המשפט וכאשר בית המשפט מינה נאמן או מפרק מטעמו.

מה קורה במצב שלא מונה נאמן או מפרק?

העובד או מספר עובדים שעבדו יחד ופוטרו, יכולים לפנות לבית המשפט באמצעות עו"ד לענייני עבודה. עורך הדין ינסח בקשה למתן צו כינוס ופשיטת רגל או צו פירוק.

יש צו ויש נאמן או מפרק, מה ניתן לעשות כדי לקבל את הזכויות?

יש להגיש תביעת חוב, בה יפורטו הזכויות שמגיעות לעובד. לאחר מכן, הנאמן או המפרק יחליטו האם לאשר את התשלום הנדרש בעקבות תביעת החוב או לדחות אותו. ההכרעה תועבר לידי המוסד לביטוח לאומי.

אלו זכויות מגיעות לעובדים דרך הביטוח הלאומי?

הביטוח הלאומי ישלם לעובד או העובדים שכר עבודה שהמעסיק לא שילם. שכר זה יכלול שעות נוספות, עמלות, פרמיות, מענקים וכו'. כמו כן, ישולמו גם דמי נסיעות, הפרשות לפנסיה, קרן השתלמות, פיצויי פיטורים, דמי הבראה, ביגוד וכו'.

האם העובד יקבל את כל מה שמגיע לו מבחינת הזכויות?

על פי החוק במדינת ישראל, הסכום המקסימלי שיינתן על ידי הביטוח הלאומי יעמוד על 114,114 ש"ח (נכון ליולי 2019). במידה והמעסיק חייב סכום גדול יותר, הרי שהוא לא ישולם. העובד עשוי לקבל סכום שהינו עד הסכום המקסימלי המוזכר לעיל בלבד.

האם יש התיישנות על הזכויות של העובדים?

בהחלט. לחלק לא מבוטל מהזכויות שהביטוח הלאומי משלם לעובדים, יש תקופת התיישנות קצרה (זאת בניגוד למקרים של תביעות רגילות המוגשות לבתי משפט). לדוגמה, כאשר מדובר על הפרשי שכר, ניתן לקבל אותם רק עבור השנה האחרונה בעבודה ואילו דמי הבראה, רק עבור השנתיים האחרונות בעבודה.

כמה זמן לוקח לקבל את הכסף מהביטוח הלאומי?

אי אפשר לדעת וזאת משום שהדבר תלוי במספר העובדים שהגישו את התביעה, העומס בביטוח לאומי, העומס אצל המפרק או הנאמן וכמו כן האם התביעה אכן הוגשה כמו שצריך ועם כל הראיות המתאימות. הדבר עשוי לקחת מספר חודשים עד שנה ובמידה והכל תקין, הסכום יועבר ישירות לחשבון של העובד או העובדים.

בנוסף,
אנו ממליצים למעסיקים לקרוא גם את המאמר בנושא עורך דין פירוק חברה ולעובדים את המאמר המדבר על פירוק חברה על ידי עובדים.

מספר מדרגים:2 דירוג ממוצע:5
דירוג:
התרשמתם רוצים שנחזור אליכם ?

השאירו כאן פרטים ונחזור אליכם בהקדם: