facebook image

התעמרות בעבודה

התעמרות בעבודה הינה תופעה מציקה, מטרידה, ורחבת היקף, אשר עלולה לגרום לצלקות נפשיות קשות לעובדים אשר נפגעו כתוצאה ממנה. ממחקר שהוגש למשרד הכלכלה בשנת 2015 עלה שמחצית(!) מהעובדים השכירים בארץ סבלו מהתעמרות בעבודה.

יתרה מכך: אצל 11% מהם ההתעמרות אף הובילה לחוסר תפקוד מוחלט. ההפסד הכלכלי שנגרם למשק עקב כך, על פי ממצאי מחקר זה, מגיע ל-1.5 מיליארד ש"ח מדי שנה. ההתעמרות במקום העבודה יכולה לבוא לידי ביטוי באופנים שונים, כגון: התעללות נפשית מתמשכת של מעסיק בעובדיו, צעקות, גידופים, השפלות, האשמות שווא, ועוד.

מטבע הדברים, ככל שההתעמרות בעובד נעשית כנגד קהל רחב יותר, כך גם גדל הנזק הנפשי שנגרם לעובד. בעידן המודרני אף ניתן לעשות זאת על נקלה יחסית, באמצעות שיגור הודעות מבזות כלפי העובד במסגרת מייל שנשלח לכל עובדי מקום העסק או במסגרת קבוצת הוואטסאפ של מקום העבודה.

פסיקת דין עכשיוות בנושא התעמרות בעבודה

במסגרת פסק הדין שניתן בתיק סע"ש 38335-03-14 מנחם (מני) נפתלי נ' מדינת ישראל ובנימין נתניהו, הגדיר בית הדין האזורי לעבודה בירושלים את המונחים "התעמרות בעבודה" או "העסקה פוגענית" כהתנהגות מטרידה ומשפילה שאינה פיזית, המופנית כלפי עובדים באופן חוזר ונשנה.

התנהגות זו יכולה להתבטא באופנים רבים, ובכלל זה פגיעה בעובדים באמצעים מילוליים, צעקות, ביקורת לא מוצדקת, פגיעה במעמדם של העובדים, מתן משימות משפילות, ניטור יתר, בקרת יתר, דקדקנות יתר, הפגנות שליטה והתנהגות אימפולסיבית והרסנית.

כמו כן, אין מדובר במקרה חד פעמי אלא באירועים חוזרים ונשנים, אשר יוצרים עבור העובד סביבה עוינת במסגרת עבודתו. עוד נקבע כי דרישה מעובד לעבוד שעות עבודה רבות, ובכלל זה העדר דפוס עבודה קבוע ומסודר המאפשר לעובד לתכנן את סדר יומו, לשהות עם בני משפחתו, לנוח מעמל יומו, ולתכנן את פעילויותיו בשעות הפנאי, מהווה אף היא בגדר העסקה פוגענית.

התעמרות בעבודה
התעמרות בעבודה, צילום: שאטרסטוק

נכון לחודש ספטמבר 2017, אין בארץ עדיין חוק שאוסר באופן מפורש על התעמרות בעובדים. קיימת אמנם הצעת חוק משנת 2015, שנושאת את הכותרת: הצעת חוק למניעת התעמרות בעבודה, התשע"ה–2015, ואף מאפשרת להגיש תביעת פיצויים כנגד הגורם המתעמר, אולם הצעה זו טרם הבשילה עד כה.

אולם, במסגרת פסק הדין בתיק מני נפתלי הנזכר לעיל, קבע בית הדין כי העובדה לפיה הצעת החוק טרם אושרה סופית, איננה מונעת הגשת תביעות ופסיקת פיצויים בגין עילות התעמרות בעבודה, וזאת כשם שניתן היה להגיש תביעות בגין הטרדה מינית בטרם נחקקה החקיקה הספציפית בעניין זה.

שכן, לעתים החקיקה משקפת תופעות הקיימות כבר בחברה, ואשר רק לאחר זמן ניתן להם ביטוי בחקיקה. עוד קבע בית דין לעבודה כי איסור ההתעמרות בעבודה, נובע מחוזה העבודה בין העובד למעסיק, מהחובה לבצעו בתום לב, מהזכויות שנקבעו בחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, ומתקנת הציבור.

התמודדות עם התעמרות בעבודה

יצוין כי ניתן להתמודד כנגד ההתעמרות במקום העבודה גם באמצעות עילות חוק אחרות. כך, לדוגמא, עובד שנפגע מהתעמרות רשאי להתפטר בגינה ולהיחשב כמפוטר לכל דבר ועניין, לרבות לצורך קבלת פיצויי פיטורים ודמי אבטלה.

זאת, בהתאם לסעיף 11 (א) לחוק פיצויי פיטורים, תשכ"ג-1963 אשר קובע כי התפטרות עקב הרעה מוחשית בתנאי העבודה, או מחמת נסיבות אחרות שביחסי העבודה לגביהן אין לדרוש מהעובד שימשיך בעבודתו, דינה כדין פיטורים.

כך, לדוגמא, במסגרת תיק ס"ע 563-06-10 אווקה נ' בן עמי שאול גינון והשקיה בע"מ, נדונה תביעה של עובד ממוצא אתיופי כנגד מעסיקו לשעבר שנהג לכנותו "כושי".

בית הדין פסק כי הטחת עלבונות וכינויי גנאי משפילים, לרבות ביחס למוצאו של העובד, הינה בגדר נסיבות בהן אין לדרוש מהעובד שימשיך בעבודתו, כאמור בסעיף 11(א) לחוק, ועל כן יש לראות בהתפטרות על רקע אמירות אלו כפיטורים. 

התעמרות של מעסיק בעובדים
התעמרות של מעסיק בעובדים, צילום: שאטרסטוק

אם המעסיק הכפיש את העובד והוציא את דיבתו רעה, העובד יוכל להגיש נגדו תביעה בהתאם לחוק איסור לשון הרע, תשכ"ה-1965. כך, לדוגמא, במסגרת תיק ס"ע 1201-02-11 ועלני נ' וידסלבסקי ואח' נדון מקרה בו העובדת נאלצה לסבול מצד מעסיקה קללות, השפלות והערות גזעניות במהלך תקופת עבודתה, כגון "תמניה שחורה" ו-"תחזרי לכרם התימנים".

בית הדין האזורי לעבודה פסק לעובדת, בין היתר, פיצוי בסך של 25,000 ש"ח בשל עגמת הנפש שנגרמה לה ו/או מכוח חוק איסור לשון הרע.

בנוסף, במידה וההתעמרות התבטאה בהטרדה מינית של העובדת, היא זכאית להגיש נגד המעסיק תביעת פיצויים בהתאם לחוק למניעת הטרדה מינית, תשנ"ח–1998. במידה שההתעמרות התבטאה באפלייתו לרעה של העובד, הוא יוכל להגיש תביעה כנגד המעסיק לפי חוק שוויון ההזדמנויות בעבודה, התשמ"ח–1988.

שיתוף:
מאמרים נוספים
התרשמתם רוצים שנחזור אליכם ?
השאירו כאן פרטים ונחזור אליכם בהקדם:
פרטי התקשרות
עו"ד דיני עבודה - אורנה שמריהו עו"ד

עו"ד אורנה שמריהו בעלת ניסיון רב של למעלה מ- 20 שנה בתחום משפט העבודה בישראל, הן במגזר הציבורי והן במגזר הפרטי. בנוסף להיותה עו"ד לדיני עבודה, אורנה גם חשבת שכר בכירה.

את ניסיונה רכשה לאור תפקידה בהסתדרות כמזכירת איגוד מקצועי בהסתדרות הפקידים במרחב תל אביב יפו וכן בהתמחות בת שנה וחצי במשרד גרוס, קלינהדלר, חודק, הלוי, גרינברג ושות' – במחלקת דיני העבודה. להמשך קריאה

דילוג לתוכן