facebook image

שימוע לעובד

האם עובד שקיבל מכתב שימוע בהכרח ימצא עצמו מפוטר? לא תמיד. בדרך כלל המכתב מוגש מבעוד מועד כדי לאפשר לעובד להיערך מראש לקראת שיחת שימוע לעובד, בה עליו לנמק את הסיבות שבגינן הוא צריך להמשיך להיות מועסק בחברה.

שימוע לעובד הוא לא המקום לומר שיש משכנתא לשלם ופיות להאכיל, אלא לנמק באופן מקצועי ואובייקטיבי מהי תרומתו של העובד לחברה וכיצד הוא מתכוון להמשיך לבצע את עבודתו כמצופה ממנו, ולהצליח בה.

סיבות נוספות לביצוע שימוע לעבוד

גם אם הם לא יודו בזה, פעמים רבות המעסיקים מתלבטים איזה עובד לפטר עקב צמצומים, ואם הם נוקשים יותר, הם בסך הכל רוצים לבחון עד כמה העובד מוכן להילחם על המשרה שלו. נכון, זה לא הצעד הכי הוגן ומעסיקים שונים מנהלים עובדים בדרכים שונות, אך פיטורי עובדים חייבים להיעשות רק בדרך חוקית אחת, ופיטורים ללא שימוע היא לא אחת מהן.

חוששים שפגעו בזכויותיכם? פיטרו אתכם מבלי לערוך באופן תקין שימוע לעובד? משרדנו זמין לבחון זאת בשבילכם, צרו קשר ואנו מתחייבים לתת לכם שירות מהיר ויסודי, כי דיני עבודה הם המומחיות שלנו!

על פי ההלכות סמכותו של מעביד לפטר עובד כפופה למגבלות שבחוק, לדוגמא – איסור פיטורי עובדת בהריון ללא אישור הממונה על חוק עבודת נשים; איסור פיטורים מחמת הפלייה כאמור בחוק שוויון הזדמנויות בעבודה ועוד.

בשנים האחרונות הפסיקה הוסיפה והטילה על מעסיקים הן במגזר הציבורי והן במגזר הפרטי את החובה ליידע מראש את העובד על פיטוריו, לנמק את סיבת הפיטורים ולקיים הליך שימוע שבמסגרתו יאפשרו לעובד להשמיע את טענותיו טרם מתקבלת החלטה בעניינו – החלטה שעשויה לפגוע בהעסקתו, להביא לפיטוריו ובמידת הצורך להעניק תשלום פיצויי פיטורים.

מעסיקים אשר אינם עורכים שימוע לעובדים טרם הפיטורים חשופים לתביעות משפטיות, שלעיתים הפיצוי הכספי אשר ניתן לעובד שפוטר ללא שימוע הינו בין משכורת אחת ועד 12 משכורות.

להלן בקצרה כמה נקודות לביצוע הליך שימוע לעובד כדין

  • שליחת מכתב לעובד ובו פירוט הנימוקים והטענות שבבסיס שקילת אפשרות פיטוריו;
  • המכתב והחומר הרלבנטי יישלחו או יועמדו לרשות העובד, זמן סביר לפני קיום שימוע לעובד, על מנת ליתן לעובד להיערך לשימוע;
  • בישיבת שימוע יש לשמוע את העובד "בלב פתוח ובנפש חפצה" ואת טענותיו בפתיחות ולא כדי לצאת לידי חובה;
  • במהלך שימוע יש לערוך פרוטוקול ובו תרשומת מהלך השימוע;
  • לאחר שימוע לעובד על מקבל ההחלטה האם לפטר את העובד לשקול את כלל החומר שבפניו, ובמידה והוחלט לפטר את העובד, על ההחלטה להיות בכתב ומנומקת.

האם ניתן לפטר עובד ללא שימוע?

יש לא מעט סיבות שעשויות להביא לכך שעסק מסוים יבחר לפטר את אחד העובדים שלו, וחלק מהסיבות הללו לגיטימיות לחלוטין. מה שלא בהכרח חוקי הוא האופן שבו נערכים הפיטורין. המציאות בישראל מראה שיש מקרים רבים שבהם מוחלט לפטר עובד בלי לתת לו את אחת הזכויות הבסיסיות ביותר במסגרת דיני עבודה במדינת ישראל – הזכות לעבור שימוע שבמסגרתו יוסברו לו הנימוקים לרצון לפטר אותו ותינתן לו אפשרות להעלות טיעוני נגד.

שימוע לעובד
שימוע לעובד, צילום: שאטרסטוק

כך צריך להתבצע שימוע לעובד בישראל

על פי החוק היבש בישראל, שהמעסיקים אמורים ליישר איתו קו, בכל מקרה שמתעורר בו רצון לפטר עובד – המעסיק חייב לקיים לו שימוע. מטרת השימוע, כאמור, היא לאפשר לעובד להבין מהן הסיבות שבגינן מעוניינים לפטר אותו (חשוב שהסיבות יהיו נקודתיות – אירועים שהתרחשו וכדומה – ולא כלליות או בלתי מנומקות) ולהעלות מצידו טיעונים בעד המשך ההעסקה שלו. אם יש מסמכים רלוונטיים לפיטורים, חייב המעסיק להראות אותם לעובד. העובד רשאי לגשת לשימוע כשהוא מיוצג על ידי עורך דין או לחלופין נציג מועד העובדים, אם פועל במקום ועד.

החוק בישראל בוחן גם את מידת ההוגנות של התהליך. המטרה בשימוש איננה רק לצאת לידי חובה, כך שמי שקיבל כבר החלטה אבל עורך שימוע כי "חייבים לערוך שימוע" חוטא, למעשה. אם אחד מהתנאים הנדרשים לקיום שימוע הוגן אינם יכולים להתקיים, יש לדחות את המועד שלו. השימוע צריך להיערך באופן מסודר, בשיחה פרונטלית. מבחינה טכנית אפשר להודיע לעובד על הפסקת העבודה שלו בשלב ראשון באמצעות שיחת טלפון או הודעת SMS, אבל אלה אינם צריכים להיות תחליף לאותו שימוע הנערך בדלתיים סגורות.

אי קיום שימוע הוגן לעובד הוא עילה לפיצויים

פגיעה בזכות העובד לשימוע הוגן טרם פיטוריו היא עילה לעונשים המוטלים על המעסיק. למרות זאת, המציאות מראה שמעסיקים רבים אכן חוטאים בכך: בחלק מהמקרים הדבר קורה ללא פגיעה במעסיק וללא עונש שמוטל עליו (בעיקר כאשר העובד אינו מודע לצורך בשימוע), בעוד שבאחרים כן מוחלט על עונש הולם. כך, למשל, מעסיק (חברת יפעת בע"מ) אשר פיטר עובדת במהלך חופשת המחלה שלה, בלי לקיים לה שימוע, חויב בשנת 2011 להעניק לעובדת המפוטרת פיצוי גדול בדמותן של שבע משכורות חודשיות וכן הוצאות משפט בגובה של 10,000 ש"ח. במקרה אחר, הקנס על חברת כוח האדם שפיטרה תצפיתן ברכבת ישראל ללא שימוע היה פיצוי של שלוש משכורות.

ייתכן בהחלט יהיה מצב שבו הנסיבות הספציפיות של המקרה יביאו לביטול של פיטורי העובד, על כל המשתמע מכך.

אז מה עושים?

יש לציין כי שדה המשחק של שימוע לעובד לפני פיטורים אינו פשוט להבנה כלל. החוק אינו חד משמעי והנסיבות הספציפיות של כל מקרה משחקות תפקיד. המלצה מועילה היא לא לצאת לדרך בלי לפנות לעורך דין הבקיא בתחום דיני עבודה לקבלת ייעוץ, הדרכה וסיוע ראשוני. עורכת דין אורנה שמריהו היא הכתובת שלכם למקרים אלה לתחומי דיני עבודה.

לקבלת הסבר מפורט ניתן לפנות לכותבת המאמר בטל': 09-7796900 או השאירו פרטים באתר. מידע נוסף על זכויות במשפט עבודה ניתן למצוא באתר של עו"ד אורנה שמריהו, אשמח לעמוד לשרותכם בכל עת. המידע המוצג במאמר הנו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. מחברת המאמר אינה נושאת באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

שיתוף:
צרו קשר
דילוג לתוכן