לשירותכם:
072-3901305
לקבלת ייעוץ משפטי, השאירו פרטים
לכל שאלה חייגו:
072-3901305

שכר המינימום 2017

החל מדצמבר 2017 יעלה שכר המינימום ל 5300 ₪ , ובכך תושלם הפעימה הרביעית של העלאת השכר מאז אפריל 2015. להעלאת שכר המינימום השפעה על המשק כולו, על יכולתן של תעשיות להעסיק עובדים, על יכולתם של אזרחים להתקיים בכבוד, ועל נתוני העוני והאבטלה. על העלאת שכר המינימום השפעה ישירה על שוק העבודה, ברם, על מהות ההשפעה, ועל יתרונותיה וחסרונותיה של העלאת שכר המינימום הדעות חלוקות.

תעשייה במצוקה

 

העלאת שכר המינימום לשנת 2017, לטענת המקטרגים, תקשה על מפעלים וחברות שמתח הרווחים שלהם נמוך להעסיק עובדים, והתוצאה עלולה להיות פיטורים, ועלייה באבטלה. כדוגמה ניתן לקחת את איטליה וצרפת, בהן שכר המינימום הועלה יחד עם הבטחת תנאים סוציאליים לעובדים, וכתוצאה, אחוז האבטלה, בייחוד בקרב צעירים עלה. לשם המחשה, אחוז האבטלה בקרב צעירים באיטליה כיום הוא מעל 35%, ואילו בצרפת מגיע אחוז האבטלה באוכלוסיה הצעירה ל 25%, ואף ל 40% בקרב מהגרים צעירים. שיעור האבטלה הגבוה בקרב הצעירים נובע מכך שלמעסיקים לא משתלם להכשיר עובדים, ובתקופת ההכשרה של צעירים הם פשוט מפסידים כסף.

שכר המינימום 2017

קו העוני

 

הכוונה מאחורי העלאת שכר המינימום, היא לאפשר לכמה שיותר אזרחים עובדים לעלות מעל לקו העוני, ולחיות בכבוד, דוח העוני המתפרסם מדי שנה מעלה בכל פעם את השאלה כיצד מגדירים את קו העוני, והאם ההגדרה הנוכחית מאפשרת למי שלכאורה נמצא מעל לקו העוני לחיות בכבוד. מכיוון שכך, חבר הכנסת דב חנין, בשיתוף עם האגודה לזכויות האזרח הגישו הצעת חוק "מדד לזכות קיום אנושי בכבוד", המפרטת דרכים ואמצעים לאמוד את מינימום ההכנסה הדרוש לאזרח על מנת שיוכל לחיות בכבוד. במציאות הנוכחית בישראל, אמהות חד הוריות העובדות במשרה מלאה, במקרים רבים אינן מסוגלות לחיות ברווחה, וכמותן אף משפחות בהן שני בני הזוג עובדים במשרה מלאה ומרוויחים מעט יותר משכר מינימום. המצב מחריף בקרב מקבלי קצבאות, שאינן מעודכנות בהתאם, ויתירה מכך, לאור העלאת שכר המינימום, מי שזקוק לעזרה וסיעוד מוצא עצמו יידרש להוציא יותר על משכורתם של העובדים הזרים המסייעים לו, מבלי שיהיה לו מאיין להוציא את הכסף.

שכר המינימום לעומת שכר הבכירים

כמה יעלה למדינה העלאת שכר המינימום?

 

שכר המינימום משולם לעובדי הייצור והשירותים השונים, ומשמעות הדבר היא שזמן קצר לאחר העלאת שכר המינימום, נראה עלייה במחירי המוצרים, המצרכים, והשירותים הבסיסיים להם זקוקים אזרחי המדינה. השאלה היא האם קיימים מנגנוני איזון שיבטיחו כי העלאת שכר המינימום לא תאבד את משמעותה עבור העובדים בגלל העלייה המתבקשת כתוצאה מכך ביוקר המחיה.

דרך ארוכה

העלאת שכר המינימום היא צעד מבורך, אך על מנת שתושג התוצאה הרצויה, יש צורך באמצעים שיבטיחו כי למעסיקים יהיה משתלם להעסיק עובדים, ולהכשיר עובדים חדשים, וכי לצעירים תהיה מוטיבציה להיכנס לשוק העבודה. כאשר למעסיקים יהיה משתלם להכשיר  ולהעסיק עובדים, גם המדינה תרוויח, כיוון שפחות עבודה תהיה בשחור, מתחת לשולחן, ומחוץ למאגר משלמי המיסים.

פרספקטיבה רחבה 

התמונה הכללית ממקמת היום את ישראל במקום טוב יותר מבחינת פערי השכר והאוכלוסייה שנמצאת לכאורה מתחת לקו העוני, אך השאלה העיקרית היא כיצד נתונים אלו מתבטאים במציאות החיים היומיומית של האזרחים , הן העובדים, והן מקבלי הקצבאות. שר האוצר הנוכחי, משה כחלון מתיימר לעשות למען האזרח הפשוט והאוכלוסיות המוחלשות, ולזכותו יאמר שהוא אכן עושה מאמצים. הבעיה היא שאין פתרונות קסם, ולכל פעולה קיימות השלכות רבות על השוק. הפיתרון טמון מן הסתם ביכולת לאמץ פרספקטיבה רחבה וארוכת טווח, שתאפשר לצפות את השלכות המהלך, ולתת מענה שידרבן בעלי מפעלים וחברות להעסיק עובדים, להכשיר עובדים חדשים, ולשלם משכורות מכובדות. 

מספר מדרגים:27 דירוג ממוצע:4.2
דירוג:
התרשמתם רוצים שנחזור אליכם ?

השאירו כאן פרטים ונחזור אליכם בהקדם: