לשירותכם:
072-3901305
לקבלת ייעוץ משפטי, השאירו פרטים
לכל שאלה חייגו:
072-3901305

מכתבי פיטורים בחיפה כימקלים

בשבועות האחרונים נושא פיטורי העובדים בחיפה כימקלים היה למשמעותי מאוד באזור הצפון ובעיר חיפה הוא אף העסיק רבות את התקשורת. כידוע חיפה כימקלים מחזיקה במספר מפעלים בישראל וחלקם מזהמים מאוד את הסביבה ואת בריאות התושבים, אך למרות זאת העובדים לא חושבים פעמיים ועובדים בתנאים לא קלים לעיתים במשכורות נמוכות ובתנאים פחות טובים מאלו שמקבלים העובדים הוותיקים.

אמוניה ומיכל אחד גדול

אמוניה הוא חומר רעיל ומסוכן מאוד אך עם זאת הוא חומר חשוב שנדרש כמרכיב מרכזי בתעשייה בישראל. במשך שנים אמוניה יובאה לישראל בכמויות שונות שחלקו אוכסן במיכל האמוניה שנמצא סמוך לעיר חיפה. מיכל האמוניה עלה חדשות ובקרים בתקשורת הישראלית, אך למיתוגו המפוקפק זכה מיכל האמוניה במלחמת לבנון השנייה כאשר טילים נפלו על העיר והיה חשש מפגיעה במיכל. המלחמה אומנם עברה ללא פגיעה במיכל האמוניה אך הקרב לסילוקו הגיע לשיאים חדשים בחודשים האחרונים. ראש העיר של חיפה יצא למאבק מול המפעלים כדי לשמור על בריאות התושבים. הדבר מובן ואף הגיוני אך בזמן שראש העיר דואג לאזרחים, המדינה דואגת לחברות החזקות במשק, אף אחד לא דואג לעובדים במפעל.

מפעלי חיפה כימיקלים מפטרים, צילום אילוסטרציה

מכתבי פיטורים והזמנה לשימוע

כאשר חיפה כימקלים הרגישה כי היא מאוימת וצפויה להפסיד את מיכל האמוניה הם החלו באיומים ובגזרות. איום ראשון נשלח לאוויר בכך שהעובדים יפוטרו לאלתר ומאות עובדי המפעל ישלחו הביתה ללא משכורות. מדובר על עובדים וותיקים חלקם מבוגרים שלא בטוח אם ימצאו עבודה נוספת לאחר שיקבלו את מכתב פיטורים. העובדים בעת צרתם הרבה נאלצו להתבצר במפעל, החלו להפגין ואף להקים מחסומים בכניסה למפעל. חשוב לציין כי מבחינה חוקית מותר לבצע הפגנה מוסכמת ואפקטיבית אך אין להפעיל אלימות או לפגוע ברכוש כדאי למנוע את הפיטורים עם כל הצער בדבר.

שביתה וביטול השימוע

עובדי חיפה כימקלים בדרום הצטרפו אף לשביתה ותכננו לקיים שביתה ממושכת שאף תצטרף אליה שביתת רעב. אך לבסוף ישיבת חירום עם שרת המשפטים ושר להגנת הסביבה זאב אלקין הגיעו להסכמות של שינוע האמוניה באונייה. בשלב זה הפסיקו העובדים את השביתה בדרום וייתכן כי הפיטורים יוקפאו ואף יבוטלו.

שליחת מכתבי פיטורים

מכתבי פיטורים נשלחו ואז הוקפאו

פיטורי עובדים תוך זמן קצר העלתה שאלות רבות האם החברה באמת מתכוונת לפטר עובדים רבים וותיקים תוך זמן קצר, האם זהו תרגיל כוח נגד הממשלה? לבסוף הוחלט על הקפאת פיטורי העובדים למשך שלושה חודשים שבמהלכם הנהלת החברה והעובדים יחלו בדיונים קדחתניים לפתרון הבעייה. הפעולות הללו מעלות תהייה עמוקה, על מהי מידת של חברות בעובדיהם כדאי להשיג את המטרות שלהם? האם כאשר סכין הפיטורים מונחת על צוואריהם זה לגיטמי לחלוטין להשתמש בעובדים ככלי ניגוח ללא התייחסות ממשית לטענותיהם ולמצוקותיהם הכלכליות והרגשיות?

אני מאמינה שעובדים לא יכולים להיות בעמדת ניגוח לא לממשלה, לא לבעלי המניות לא לדירקטורים ולא להסתדרות ולא לועד העובדים. העובדים ובמיוחד עובדים במפעלים אלו, שהם הצווארון הכחול. במיוחד להם ההסתדרות צריכה לתת גב חזק ובטחון תעסוקתי ולא להשתמש בהם ככלי ניגוח. אני באמת מקווה שהעובדים יישמרו על מקום עבודתם, ובכלל המדינה תשמור על הזכות של האדם להתפרנס בכבוד ללא חרב פיפיות הנעוצה להם על הצוואר.

מספר מדרגים:30 דירוג ממוצע:4.5
דירוג:
התרשמתם רוצים שנחזור אליכם ?

השאירו כאן פרטים ונחזור אליכם בהקדם: