לשירותכם:
072-3901305
לקבלת ייעוץ משפטי, השאירו פרטים
לכל שאלה חייגו:
072-3901305

פיטורים? אחרי החגים.

חגי תשרי כל כך יפים. הם מלאים בשמחה, אוכל טוב, טיולים, בילוי עם המשפחה והילדים. אך חגי תשרי מביאים לעיתים גם חשש גדול ואף חרדה. הביטוי אחרי החגים בשביל עובדים רבים בישראל לא מתייחס לדיאטה או לסידור ארון הבית אלא הוא מתייחס לחשש ממשי בפני פיטורים ואובדן מקום העבודה.

פיטורים לפני החגים

בישראל לא נהוג לפטר עובדים במהלך החגים. מעסיקים אף מגדילים לעשות ועובדים אשר צפויים לקבל מכתבי פיטורים לאחר החגים, מונעים מהם את תחושת חוסר הנעימות או ההשפלה ולא מפטרים אותם סמוך לחגים. לעיתים קרובות אף נותנים להם מתנה לחג כמו כל העובדים. עם זאת עסקים קטנים נוטים לראות את התקציב החודשי מול עיניהם ויכולים לשכוח כי מאחורי כל עובד עומדת משפחה עם ילדים. קחו לדוגמא את יוסי. יוסי עבד תקופה לא ארוכה בחברה לייצור דיסקים מענף המוזיקה החרדי. אומנם ענף המוזיקה משגשג אך מכירות הדיסקים בירידה מתמדת ואכן חרב הפיטורים הייתה מונפת על צווארו במשך חודשים מספר. עם זאת יוסי לא חשש ולא האמין כי יפטרו אותו סמוך לחג הסוכות. לצערו הרב אמא של חברתו נפטרה סמוך ליום הכיפורים והוא נאלץ ללכת להלוויה ולבקר אותה בשבעה בזמני הלחץ של החברה סמוך לחג הסוכות. יוסי קיבל מכתב פיטורים ימים אחרים לפני חג הסוכות. הדוגמא של יוסי מציגה פיטורים שאולי נכונים מצד המעסיק אך מראים נוקשות כלפי העובד.

מכתב פיטורים אחרי החגים

נגב קרמיקה מפטרת 100 עובדים

דוגמא נוספת לפיטורים סמוך לחג הסוכות היא חברת נגב קרמיקה. מפעל נגב קרמיקה נתקל בהפסדים תפעוליים כבדים ונאלץ לפטר עובדים. אך עם זאת, מרגע ההחלטה ועד הודעת הפיטורים הקולקטיבית שעוררה הדים גם בתקשורת הובילה את השאלה האם אפשר להתנהג אחרת ושירוחם היה עולה בכותרת בצורה חיובית יותר. מנהל המפעל נגב קרמיקה האשים את העובדים ואת הסתדרות באטימות וחוסר רצון להגיע להסכם. ההודעה הגיעה זמן קצר אחרי מוצאי שמחת תורה, ביום שישי כאשר עובדים רבים עסקו בהכנות לקראת יום השבת. הודעה שכמובן העיבה מאוד על עובדי המפעל בירוחם אשר הוא יישוב קטן יחסית. העובדים קיבלו מכתב פיטורים על ידי שליח לביתם ביום שישי בבוקר כאשר עובדים שלא היו בבית קיבלו מכתב שהוצמד לדלתם ללא שימוע לפי חוק. עשרות מאבטחים אבטחו את המפעל מפני חשש שהעובדים ירצו לפרוץ למפעל. אך העובדים הכאובים שרובם מבוגרים וחלקם נמצאים שנים אחדות בלבד לפני היציאה לפנסיה היו המומים כדאי לעשות פעולה כלשהיא.

בית הדין לעבודה נכון ל-15.10  החליט כי הפיטורים מבוטלים וכי הצדדים צריכים לקיים דיאלוג.

פיטורים ללא משא ומתן ראוי ושימוע לפי חוק

2 הדוגמאות הללו של פיטורים סמוך לחגי תשרי מעלים שאלה מה מידת האחריות שהמעסיק לוקח על עצמו ועם כל הרצון הטוב לחסוך בהפסדי החברה או של המפעל יש גם מחויבות מצד המעסיק לגלות רגישות כלפי העובדים. כאשר הפגיעה היא בזכויות העובד ואף בהשפלתו צריך לפנות לעו"ד לדיני עבודה כדאי שיתווך בין הגורמים ויגיע לפתרון ראוי בזמן סביר. 

עו"ד אורנה שמריהו מאמינה בשמירה על זכויות העובד ובעת הצורך גם בשמירה על זכויות המעסיק אך במידה שעובד הופך להיות בן ערובה של המעסיק בשל חובות המפעל או בשל סיבות אחרות רגישות זו כלפי המעסיק, נעלמת.

מספר מדרגים:20 דירוג ממוצע:4.7
דירוג:
התרשמתם רוצים שנחזור אליכם ?

השאירו כאן פרטים ונחזור אליכם בהקדם: