לשירותכם:
072-3901305
לקבלת ייעוץ משפטי, השאירו פרטים
לכל שאלה חייגו:
072-3901305

מהי עבודת נוער

בני נוער רבים מנצלים את חופשת הקיץ לעבודה שתכניס להם קצת כסף ותרחיב את דמי הכיס שלהם. גם בתקופת הלימודים ישנם בני נוער רבים אשר עובדים באופן מזדמן או קבוע, בשעות הערב או בחופשות השונות. עבודת בני נוער לאורך השנה אפשרית בהחלט, אך כל עוד ישנם לימודים, החוק מטיל הגבלות מחמירות הרבה יותר על אפשרויות ההעסקה של בני נוער, זאת על מנת לוודא שלפני הכל הם עומדים במחויבויות הלימודיות שלהם.

בזמן חופשת הקיץ, החופש הגדול, ניתן להעסיק בני נוער מגיל 14 ומעלה. במשך שנת הלימודים ניתן להעסיק בני נוער רק מעל גיל 15, וכל עוד לא מלאו להם 18 אין להעסיקם בשעות בהן יש להם לימודים. החוק המגדיר עבודת נוער מציין כחריג העסקה של בני נוער במסגרת הופעה אומנותית. גם כאן מצוין כי בני הנוער לא יכולים לעבוד בזמן הלימודים וחייבים לקבל מנוחה של 14 שעות בין ימי עבודה צמודים. אם כל התנאים הללו מתקיימים ניתן לקבל היתר מיוחד להעסקה של בני נוער מתחת לגיל 15 עבור הופעה מסוג זה.

ברוב המקרים, בוחרים בני הנוער לעבוד בעבודות שירות לקוחות פשוטות במקומות כמו מקדונלד'ס, בורגר קינג ודומיהן, לשמש כמד"צים בקייטנות הקיץ, לעבוד כבייביסיטר או כדוגסיטר, לשמש כסדרנים באולמות קולנוע או במופעים שונים ועוד. משרד העבודה אחראי על נתינת היתרים למקומות עבודה מסויימים להעסקת בני נוער, ולהגבלת מקומות אחרים שהעבודה בהם עלולה לסכן, להזיק או להפריע ללימודיו של בן הנוער שיעבוד בה.

שמירה על זכויות עובדים של בני הנוער

עבודת נוער חייבת לעמוד בקריטריונים רבים, על מנת להבטיח את שלומם של בני הנוער, את בריאותם ואת השמירה על זכויותיהם. עבודת נוער מצריכה בדיקות רפואיות מקדימות המותאמות למקום ולסוג העבודה. בני נוער רשאים לעבוד עד 8 שעות ביום ועד 40 שעות בשבוע, כאשר מעל 6 שעות רצופות של עבודה, מגיעה להם הפסקה של 45 דקות, מתוכן חצי שעה רצופה.

בימי שישי ובערבי חג בני נוער לא יעבדו יותר משבע שעות. אסור להעסיק בני נוער מתחת לגיל 16 בין השעות שמונה בערב לשמונה בבוקר, בני נוער מעל גיל 16 לא רשאים לעבוד בין השעות עשר בלילה לשש בבוקר. בחגים ובימי שבת ישנו איסור מוחלט על העסקת בני נוער, כאשר הקביעה של יום השבת וימי החג נעשית על פי דתו של הנער, כמובן.

עבודת נוער, שכר מינימום לנוער

גובה שכר מינימום לנוער

שכר מינימום לנוער נקבע על פי שכר המינימום, והוא לא יכול להיות נמוך ממנו. עד גיל 16 התשלום לבני נוער מחושב על פי 70% משכר מינימום של מבוגר. בגיל 17 עולה שכר מינימום ל-75% משכר בוגרים ובין גיל 17 ל-18 השכר יהיה 83% משכר מינימום של מבוגר.

שמירה על זכויות עובדים היא נושא כאוב וחשוב, ובמיוחד כשמדובר בבני נוער. תמימותם של בני נוער וחוסר הידע והניסיון שלהם בשוק העבודה עלולים לבוא לרעתם ולהביא למצב בו הם עובדים שלא על פי החוק. ישנם, למשל, בני נוער שמוכנים לעבוד עבור שכר נמוך יותר משכר מינימום, אך החוק לא מרשה זאת גם אם הנער הביע את הסכמתו. התייעצות עם עו"ד דיני עבודה במצבים של הפרת זכויות עובד מתחת לגיל 18 עשוי להיות הכרחי על מנת לוודא שזכויותיו של הנער נשמרות וכי הוא מקבל את כל מה שהמחוקק דאג להבטיח כי יקבל.

עו"ד אורנה שמריהו מובילה בתחום דיני עבודה, ותשמח לעזור לכם לשמור על זכויותיהם של ילדיכם היוצאים למקומות העבודה, ובמקרה הצורך להבטיח פיצוי הולם במידה וזכויותיהם הופרו.

מספר מדרגים:2 דירוג ממוצע:5
דירוג:
התרשמתם רוצים שנחזור אליכם ?

השאירו כאן פרטים ונחזור אליכם בהקדם: