facebook image

תשלום דמי מחלה על ימי מחלה

לייעוץ דיני עבודה ללא התחייבות
השאירו פרטים

חישוב דמי מחלה ומספר ימי המחלה המגיעים לעובד תלויים במשכורתו ובסוג המשרה בה הוא מועסק, אך בין אם מדובר בעובד שעתי, יומי או חודשי, בישראל לכל עובד מגיעות זכויות סוציאליות על פי חוק.

ימי מחלה לעובד נצברים מידי חודש, והעובד רשאי לנצלם אך ורק לצורך אישי.

על פי חוק כל עובד שנעדר בגין מחלה נדרש להציג אישור מחלה לעבודה, אותו המעסיק מגיש לביטוח לאומי, וללא אישור זה לא זכאי העובד לקבל את דמי המחלה שלו.

מתי מתבצע תשלום דמי מחלה?

תשלום ימי מחלה בגין היעדרותו של העובד מתבצע עם תשלום השכר הקבוע, וזאת בתנאי שהגיש את אישור המחלה בזמן.

במשרדנו מייצגים עובדים ומעסיקים בתביעות בגין דמי מחלה שלא שולמו, ששולמו לא בזמנם ומוגדרים כמולנים ועוד. לפניכם מידע נוסף בנושא דמי מחלה לעובד. נשמח לעמוד לשירותכם לייעוץ וייצוג לצורך מיצוי כל זכויותיכם על פי חוק.

מה ההבדל בין עובדים שעתיים למקבלי משכורת חודשית?

הבריאות מעל לכל אך לפעמים תוקפת אותנו מחלה ואנו עדיין בוחרים להגיע לעבודה. מדוע? איננו יכולים לספוג את השכר הנמוך יותר בעקבות ימי מחלה רבים. ישראל היא מדינה סוציאלית, ולכן, בניגוד למדינה כמו ארה"ב למשל, נקבע בחוק תשלום גם עבור חלק מהימים בהם עובד נאלץ להעדר מעבודתו בשל מחלה.

לכן חשוב לדעת מהם התנאים לקבלת תשלום על ימי מחלה והאם קיים הבדל בין עובדים שעתיים למקבלי משכורת גלובלית חודשית? כל זאת במאמר לפניכם המפרט על שיטת חישוב דמי מחלה.

חוק תשלום דמי מחלה

חוק דמי מחלה התשל"ו – 1976 קובע מה יהיה התשלום הניתן לעובד אם לא הגיע לעבודה בשל מחלתו. החישוב מתבצע בהתאם למספר הימים בהם נעדר, כאשר אם לא נקבע אחרת בהסכם קיבוצי החישוב יתבצע לפי הטבלה הבאה:

התשלום עבורםמספר ימי המחלה
לא ניתן תשלום ביום הראשון למחלה1
ניתן תשלום בגובה מחצית הסכום אותו זכאי היה לקבל העובד ביום עבודה מלא2
ניתן תשלום בגובה מחצית הסכום אותו זכאי היה לקבל העובד ביום עבודה מלא3
מהיום הרביעי ומעלה ניתן תשלום מלא עבור יום העבודה+4

עובדים שעתיים

את דמי המחלה עבור עובד חודשי קל להסיק מהטבלה, אך כיצד יחושבו דמי המחלה של עובד שעתי? ימי מחלה לפי חוק לעובד המקבל משכורת לפי כל שעת עבודה, ואינו עובד מספר קבוע של שעות יומיות או מקבל שכר גלובלי ולא לפי שכר המינימום נקבעים בצורה שונה מעט.

משום שמספר היום עבור עובד שעתי אינם קבועים, מתבצע חישוב המתבסס על 12 חודשי העבודה האחרונים של העובד. סכום השעות בהן עבד מחולק למספר ימי העבודה – וכך נקבע השכר הממוצע לכל יום עבודה. לדוגמה, עובד שעבד 300 ימים בשנה, בהם עבד במצטבר 600 שעות – שכרו היומי יחושב כשכר השעה X2. לעומתו עבוד שעבד 150 ימים בשנה, והגיע לאותן 600 שעות, שכרו היומי יחושב לפי השכר לשעה X4.

תשלום ימי מחלה
תשלום ימי מחלה, צילום: שאטרסטוק

ומה לגבי שבתות וחגים?

כאן שיטת החישוב נפרדת לעובד שעתי וחודשי. בחישוב ימי העבודה לא נכללים שבתות וחגים, בהם העובד השעתי לא היה עובד בכל מקרה. לכן, אם ימי המחלה היו בתקופה שבה, לדוגמה, חל חג הפסח העובד היומי לא יזכה לתשלום. לעומת זאת, עובד חודשי, ששכרו מבוסס על סכום גלובלי, יקבל את ימי המחלה לפי חישוב הממוצע החודשי ללא חישוב ימי שבת וחג.

פסקי דין הקשורים למתן תשלום ימי מחלה

בתביעה שהוגשה לבית הדין לעבודה על ידי עובד שהועסק בחברה למשך שבע שנים. עובד זה חלה, ונאלץ להעדר מעבודתו למשך כחודש וחצי. בחישוב הימים הכולל צבר 42 ימי מחלה. יחד עם זאת, טענת החברה המעסיקה כי אותו עובד ניצל במהלך השנים את הסך הכולל של 90 ימי המחלה הקבועים לו על פי חוק, ולכן אינו זכאי לקבלת תשלום עבור ימי מחלה אלה. נבחן טענה זו.

במשך שבע שנים לפני כן העובד 1.5 ימי עבודה בכל חודש. אם כך – בכל שנת עבודתו צבר 18 ימי מחלה. במשך שבע שנים הצטברו לזכותו 126 ימי מחלה. יחד עם זאת, המקסימום הנקבע בחוק הוא 90 יום. כיצד פתר בית המשפט את הטענה?

בית המשפט פסק לטובתו של העובד. זאת משום, שאת 90 ימי המחלה המקסימליים ניצל במהלך השנים שקדמו לתביעתו, אך בשלוש השנים לפני הגשת התביעה המשיך וצבר ימי מחלה נוספים, ולכן הוא זכאי לקבלם.

"תשלום דמי מחלה" מסבירה עו"ד אורנה שמריהו "משמשים כעוגן עבור עובדים הנאלצים מחד, לעבוד לפרנסתם, ומאידך לשהות בביתם בעת מחלה על מנת להחלים. האפשרות הניתנת בישראל לקבל תשלום ימי מחלה הופכת אותנו לא רק לחברה סוציאלית הדואגת לחלש, אלא גם לחברה בריאה יותר, בה אדם אינו נאלץ להגיע לעבודה חולה רק על מנת שלא להפסיד חלק ממשכורתו".

האם קיימת דרך לקבל תשלום עבור יום המחלה הראשון?

שאלה נפוצה בנושא זכויות העובד היא האם קיימת דרך לקבל תשלום עבור יום המחלה הראשון? התשובה הפשוטה היא "כן ולא". על יום מחלה ראשון לא ניתן לקבל תשלום, אם זאת, אם העובד צבר כמות מספקת של ימי חופשה על פי חוק, הוא יוכל להמיר את היום הראשון ביום חופשה ולקבל גם עליו תשלום.

האם קיימת מגבלה לכמות ימי החופשה שניתן לבקש?

אכן כן. בחוק נקבעה מכסת מקסימום של 90 ימי מחלה בלבד. עובד שנאלץ להעדר מעבודתו תקופה ארוכה יותר לא יוכל לתבוע את מעסיקו על ימים נוספים מעבר למכסה זו.

הילד שלי חולה האם אני יכול לנצל את זה כיום מחלה?

ימי מחלה לעובד נצברים מידי חודש, והעובד רשאי לנצלם אך ורק לצורך אישי. לא ניתן לנצל את ימי המחלה בגין מחלה של ילד או כל קרוב משפחה מקרבה ראשונה.

האם יכולים לפטר אותי בזמן שאני נמצא בימי מחלה?

למעסיק אסור לפטר עובד בזמן שהייתו בימי מחלה!

יש מקרים בהם מעסיק רשאי לא לשלם ימי מחלה?

באף מקרה מעסיק לא יכול שלא לשלם ימי מחלה, אך אם המעסיק מפקפק באמינות העובד... המעסיק יוכל לזמן את העובד לרופא מטעמו, על מנת לבדוק האם אישור המחלה של העובד אמיתי

4.2 / 5. 68

שיתוף:
צרו קשר
דילוג לתוכן