לשירותכם:
09-7796900
לקבלת ייעוץ משפטי, השאירו פרטים
לכל שאלה חייגו:
09-7796900

תאונות עבודה

כל אדם צריך לעבוד כדי לפרנס את עצמו ואת משפחתו. הבעיה היא שיש רבים שהיכולת שלהם נפגעת ואפילו מתבטלת לחלוטין בגלל תאונה שהם עוברים במקום העבודה – וזה לא קורה רק במפעלים, אלא גם במשרדים ובמקומות עבודה שאינם נראים לנו מסוכנים במבט ראשון.

מהי תאונת עבודה?

ההגדרה של תאונת עבודה היא די בסיסית, אבל עדיין רבים אינם מודעים לה. ברמה הכללית מאד, כפי שמוגדר בסעיף 80 לחוק הביטוח הלאומי – זוהי תאונה אשר מתרחשת במהלך העבודה ו/או במקום העבודה. חשוב לא פחות הוא שהתאונה נגרמת בעקבות העבודה או לחלופין כתוצאה מהסיכונים שמקום העבודה עצמו מעמיד. כאן הגבולות בין תאונת עבודה לבין רשלנות של המעסקים עשויים להתבטל, מה שעשוי להגדיל את הפיצויים שמקבלים או לקבוע מיהו הגורם שמעניק חלק מהם.

תרחיש אחר המוגדר כיום כתאונת עבודה הוא פגיעה בעובד המבוטח כאשר הוא נמצא בדרכו מהבית לעבודה או בכיוון ההפוך, או לחלופין כשהוא עובר בין מספר מקומות עבודה ביום. שימו לב שבמקרה הזה חשוב שהתאונה תתרחש בדרך הישירה בין המקומות, כאשר פגיעה המתרחשת כאשר סוטים מהדרך הישירה עלולה שלא להיות מוגדרת כתאונת עבודה. כך, למשל, הוחלט בבית דין אזורי לעבודה בחיפה לפני מספר שנים כי עובדת שנפגעה בדרך מבית הוריה למקום העבודה לא תהיה זכאית להגדרה של הפגיעה בתור תאונת העבודה עקב העובדה שבית ההורים אינו מוגדר כמעון הרשמי של אותה מבוטחת.

תאונות עבודה

המטרה: לקבל פיצויים

חשוב להזכיר בנקודה הזו שלא תמיד יש צורך להוכיח רשלנות של מקום העבודה או של המעסיק כדי שפגיעה באדם תיכנס לקטגוריה של תאונות עבודה. יש שורה ארוכה של זכויות הניתנות על ידי גורמים דוגמת המוסד לביטוח לאומי או הביטוחים הפרטיים, ונוגעים לעצם הפגיעה הקיימת באובדן כושר העבודה. ההנחה היא שלאחר סוגים רבים של פגיעות האדם לא יוכל להמשיך להשתכר באותו אופן, והביטוחים האלה אמורים לכסות מקרים מעין אלה. בעיקרו של דבר מדובר כאן בדמי הפגיעה מטעם המוסד לביטוח לאומי בגין ההיעדרות הצפויה מהעבודה או ההוצאות הנדרשות על עצם הטיפולים. אם הפגיעה גורמת לנכות בשיעור מסוים, קבועה או זמנית, ייתכן שהמבוטח יקבל קצבת נכות. סעיפים של אובדן כושר עבודה או פגיעה בהשתכרות הקיימים בביטוחים הפרטיים השונים נכנסים אף הם לתמונה, ויכולים להיות גם בגובה המשכורת הממוצעת כולה.

חשוב להדגיש כי התחום של תאונות עבודה בישראל אינו רק שחור ולבן, אלא כולל הרבה מאד גווני ביניים. כך, למשל, מקרה תקדימי הראה כי פגיעה של אדם עצמאי העובד מהבית שלו יכולה להיות מוכרת כפגיעה בעבודה (כלומר, כתאונת עבודה) גם אם היא לא התרחשה בזמן שהוא עובד. הנסיבות הספציפיות של כל מקרה עשויות בהחלט לשחק תפקיד ולהשפיע על סיכויי ההצלחה בהגשת התביעה, לכאן או לכאן. זו הסיבה לכך שמומלץ לצאת למערכה לאחר שפונים לסיוע והדרכה משפטית מטעם עורכי דין הבקיאים בתחום – למשל עורכת הדין אורנה שמריהו המחזיקה בניסיון רב ובידע רב בתחום.

עדכון אחרון: 8/17/2017 3:19:00 PM
מספר מדרגים:2 דירוג ממוצע:5
דירוג:

התרשמתם רוצים שנחזור אליכם ?

השאירו כאן פרטים ונחזור אליכם בהקדם: